6 Żywności, które może blokować DHT i walkę z utratą włosów

Dihydrotestosteron (DHT) jest hormonem podobnym do testosteronu, który przyczynia się do wypadania włosów u mężczyzn i kobiet.

Twoje ciało naturalnie przekształca około 5% testosteronu w DHT za pomocą enzymu zwanego 5-alfa reduktazy (1).

Poprzez zablokowanie tego enzymu, wiele żywności uważa się za zmniejszenie produkcji DHT z testosteronu i zapobieganie wypadaniu włosów (2).

Oto 6 produktów spożywczych, które mogą walczyć z utratą włosów poprzez blokowanie DHT.

1. Zielona herbata

Pochodząca z rośliny Camellia sinensis zielona herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie.

Podczas produkcji liście zielonej herbaty są parzone – a nie fermentowane, jak to często ma miejsce w przypadku liści oolong i czarnej herbaty – co pozwala na zachowanie większej ilości naturalnych składników herbaty (3).

Należy do nich jeden z podstawowych składników chemicznych herbaty zielonej o nazwie galusan epigalokatechiny (EGCG), który wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak utrata wagi, zdrowie serca i zdrowie mózgu (4, 5, 6).

Wykazano również, że EGCG chroni mieszki włosowe – część skóry, w której rosną włosy – przed utratą włosów spowodowaną przez DHT (7).

Po nałożeniu na skórę głowy trzech mężczyzn przez 4 dni, ekstrakt alkoholowy z EGCG stymulował wzrost włosów, zapobiegając śmierci komórek, które regulują wzrost i rozwój włosów spowodowany przez DHT (8).

Chociaż badanie to ma wiele ograniczeń związanych z małą wielkością próbki i krótkim czasem trwania leczenia, to pomaga utorować drogę do dalszych badań na ten temat.

Suplementy ekstraktu z zielonej herbaty powszechnie zawierają znormalizowane ilości EGCG, ale nie wykazano, aby zwalczać wypadanie włosów spowodowane przez DHT. Zostały one również związane z uszkodzeniami wątroby w niektórych populacjach (9, 10, 11).

Ostatecznie dodatkowe badania u ludzi są potrzebne, aby lepiej określić, czy picie zielonej herbaty lub przyjmowanie EGCG lub suplementów zielonej herbaty blokuje DHT i walczy z utratą włosów.

Podsumowanie

Zielona herbata zawiera duże ilości związku roślinnego EGCG, który może wspierać wzrost włosów poprzez blokowanie DHT przed uszkodzeniem mieszków włosowych.

2. Olej kokosowy

Olej kokosowy pochodzi z jądra lub mięsa kokosowego.

Jest on powszechnie stosowany do gotowania dzięki swojej odporności na wysokie temperatury gotowania. Olej ten ma również różne zastosowania w dziedzinie urody, pielęgnacji skóry, włosów i ogólnego zdrowia.

Olej kokosowy zawiera wysoki procent tłuszczu ze średniołańcuchowych trójglicerydów (MCT), głównie w postaci kwasu laurynowego, który, jak wykazano, blokuje produkcję DHT w probówkach i badaniach na zwierzętach, gdy jest podawany doustnie (12, 13, 14).

Chociaż tego typu badania – zwane badaniami przedklinicznymi – pomagają naukowcom określić, czy określone leczenie może być skuteczne lub bezpieczne, ich wyników nie można przełożyć na ludzi.

W związku z tym, badania kliniczne na ludziach są potrzebne, zanim olej kokosowy będzie mógł być zalecany do zapobiegania lub leczenia utraty włosów.

Podsumowanie

Wykazano, że kwas laurynowy, dominujący MCT w oleju kokosowym, blokuje produkcję DHT w badaniach na próbówkach i zwierzętach, ale potrzebne są badania na ludziach.

3. Cebula (i inna żywność bogata w kwercetynę)

Biała cebula dodaje słodki, ale ostry smak do obfitości potraw.

Zawiera niewiele kalorii, ale może pochwalić się wysoką zawartością przeciwutleniaczy, takich jak kwercetyna (15).

W badaniach przedklinicznych wykazano, że kwercetyna hamuje produkcję DHT z testosteronu poprzez blokowanie działania enzymu reduktazy alfa-5 i zmniejszanie stresu oksydacyjnego (16).

Na przykład, w połączeniu z powszechnie przepisywanym lekiem w leczeniu wypadania włosów, wykazano, że kwercetyna zmniejsza produkcję DHT u szczurów (17).

Pomimo tych obiecujących wyników, żadne badania nie zbadały wpływu jedzenia cebuli lub przyjmowania suplementów kwercetyny na poziom DHT u ludzi.

Inne owoce i warzywa bogate w kwercetynę to szparagi, szpinak, jarmuż, jabłka i owoce jagodowe (15).

Podsumowanie

Cebula zawiera antyoksydacyjną kwercetynę, która w badaniach przedklinicznych blokuje produkcję DHT. Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy te korzyści odnoszą się również do ludzi.

4. Kurkuma

Kurkuma jest ziołem szeroko stosowanym w kuchni i jako ekstrakt w proszku dla jego korzyści zdrowotnych.

Wykazano, że kurkuma zmniejsza ból związany z zapaleniem stawów, poprawia poziom cholesterolu i poprawia regenerację sił fizycznych, wśród innych korzyści (18).

Efekty te są związane z wysokim stężeniem kurkuminy w kurkumenie związków aktywnych, zwanych kurkuminami, z których najbardziej badane są kurkuminy.

Badania przedkliniczne wykazały, że kurkumina obniża poziom DHT poprzez blokowanie działania enzymu reduktazy alfa-5 (19, 20).

Nie wiadomo jednak, czy wyniki te przekładają się na ludzi.

Podsumowanie

Kurkuma jest popularną przyprawą stosowaną w gotowaniu i jako dodatek. Zawiera kurkuminę, która w badaniach przedklinicznych blokowała DHT. Potrzebne są jednak badania na ludziach.

5. Nasiona dyni

Dynia to zimowy squash i symbol jesiennego święta jak Halloween.

Każda dynia zawiera setki pożywnych ziaren, które są bogate w żelazo, cynk, magnez i przeciwutleniacze (21).

Co ciekawe, olej z pestek dyni może sprzyjać wzrostowi włosów u mężczyzn.

W 24-tygodniowym badaniu u 76 mężczyzn z męskim wzorem wypadania włosów, osoby przyjmujące 400-mg oleju z pestek dyni suplement dziennie miały znacznie więcej wzrostu włosów niż ci otrzymujący placebo. Jednak nie było istotnych różnic w grubości włosów między grupami (22).

Wyniki te zostały przypisane zdolności oleju z pestek dyni do hamowania produkcji DHT z testosteronu poprzez blokowanie enzymu reduktazy alfa-5. Zastosowany do badań suplement zawierał jednak inne składniki aktywne, które mogły przyczynić się do uzyskania wyników (22).

W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań u ludzi, zanim olej z pestek dyni może być zalecany do walki z wypadaniem włosów.

Podsumowanie

Olej z pestek dyni może blokować enzym 5-alfa reduktazy z produkcji DHT u ludzi i w ten sposób zwalczać wypadanie włosów, ale konieczne są dalsze badania.

6. Edamame

Fasola Edamame jest młodą fasolą sojową lubianą jako przekąska lub przystawka.

Oprócz białek i błonnika, fasola Edamame zawiera izoflawony, które są korzystnymi związkami roślinnymi mogącymi obniżyć poziom DHT poprzez zablokowanie działania 5-alfa reduktazy.

W jednym z 6-miesięcznych badań, 58 mężczyzn zostało poddanych randomizacji w celu uzupełnienia swojej diety albo białkiem sojowym o wysokiej zawartości izoflawonów, białkiem sojowym, z którego usunięto większość izoflawonów, albo białkiem mleka (Źródło 23Trusted).

Po 3 i 6 miesiącach suplementacja białka sojowego – niezależnie od zawartości izoflawonów – obniżyła poziom DHT bardziej niż białko mleka. Choć spadek DHT po 6 miesiącach nie był znaczący, to jednak może mieć znaczenie kliniczne lub praktyczne.

Ponadto, ponieważ korzystny wpływ widoczny był również w przypadku białka sojowego, z którego usunięto większość izoflawonów, soja może zawierać inne aktywne składniki związane z tym działaniem.

W innym badaniu u mężczyzn zaobserwowano podobne wyniki, co sugeruje, że spożywanie białka sojowego – niezależnie od tego, czy jest ono niskie, czy wysokie w izoflawonach – może obniżyć poziom DHT (Źródło 24Trusted).

Warto zauważyć, że choć powszechnie uważa się, iż spożywanie soi obniża poziom testosteronu u mężczyzn, większość dostępnych dowodów sugeruje, że nie ma to zastosowania, jeśli jest ona spożywana z umiarem (23Trusted Source, 25Trusted Source, 26Trusted Source).

Niezależnie od tego, konieczne są dodatkowe badania u ludzi, aby określić wpływ spożywania edamamu lub innych produktów sojowych na poziom DHT i wypadanie włosów.

Podsumowanie

Fasola Edamame zawiera izoflawony i potencjalnie inne związki, które mogą obniżyć poziom DHT u ludzi, aby pomóc w walce z wypadaniem włosów.

Inne sposoby leczenia wypadania włosów

Wiele żywności zawiera składniki odżywcze, które okazały się obiecujące dla obniżenia poziomu DHT, ale potrzeba więcej badań u ludzi.

Jeśli doświadczysz wypadania włosów, umów się na wizytę u swojego lekarza, aby przejrzeć historię choroby i zidentyfikować potencjalne przyczyny wypadania włosów w celu określenia właściwego leczenia.

Leki takie jak minoksydyl (Rogaine) i finasteryd (Propecia) zostały pokazane jako pomoc w leczeniu utraty włosów. Minoksydyl jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że rozszerza naczynia krwionośne, natomiast finasteryd jest inhibitorem 5-alfa reduktazy, który blokuje produkcję DHT (27, 28).

Niemniej jednak, leki te mogą mieć negatywne skutki uboczne, takie jak obrzęk i tkliwość piersi, nieregularne miesiączki, bóle głowy i zmniejszone libido, które należy wziąć pod uwagę (29Trusted Source).

Jest również możliwe, że niedobór witamin lub minerałów przyczynia się do utraty włosów, w którym to przypadku może być konieczne uzupełnienie (30).

Na przykład jedno z badań, w którym uczestniczyło ponad 500 kobiet ze Szwajcarii, wykazało, że 38% z nich miało niedobór biotyny, witaminy z grupy B, która odgrywa rolę w zdrowiu włosów (31).

Inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i grubości włosów to białko, cynk, żelazo oraz witaminy C i A (30, 32).

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę badań nad konkretnymi produktami spożywczymi i składnikami odżywczymi służącymi do obniżania poziomu DHT, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w sprawie potencjalnych metod leczenia utraty włosów. Niektóre leki lub suplementy witaminowe mogą pomóc.

Wynik końcowy

DHT jest hormonem, który przyczynia się do wypadania włosów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Zielona herbata, cebula, pestki dyni i edamamam, między innymi żywności i napojów, zawierają składniki odżywcze, które mogą obniżyć poziom DHT i zapobiec wypadaniu włosów.

Jednak w oparciu o ograniczone badania konieczne są dodatkowe badania u ludzi, zanim – w przypadku braku niedoboru składników odżywczych – można zalecić jakąkolwiek żywność lub konkretne składniki odżywcze, aby zapobiec utracie włosów.