Co to jest witamina B10 (PABA) i czy należy ją przyjmować?

Kwas para-aminobenzoesowy (PABA), znany również jako witamina B10, jest związkiem organicznym występującym w niektórych produktach spożywczych i produkowanym przez przemysł chemiczny.

Kiedyś dodawano go do filtrów przeciwsłonecznych i stosowano jako dodatek pomagający m.in. przyciemnić szare włosy i poprawić niektóre problemy skórne.

Niniejszy artykuł zawiera przegląd funkcji PABA, jego możliwych zalet i wad oraz informacje na temat dawkowania i bezpieczeństwa.

Co to jest witamina B10?

Witamina B10 (lub witamina Bx) to alternatywna nazwa związku organicznego PABA, białej krystalicznej substancji.

Jest ona uważana za część kompleksu witaminy B, chociaż nie jest ani witaminą, ani niezbędnym składnikiem odżywczym. Znajduje się w drożdżach piwowarskich, organicznym mięsie, grzybach, całych ziarnach i szpinaku (1, 2 Źródło zaufane).

Twój organizm może również syntetyzować ten związek przy użyciu pewnych bakterii w twoim jelicie. PABA pomaga następnie w produkcji folianów (witamina B9). Jednak ilość produkowanych folianów jest niewystarczająca, aby zaspokoić Twoje potrzeby, więc musisz ją uzyskać z innych źródeł żywieniowych (1, 3).

Uważa się, że PABA jest korzystny dla skóry i włosów, gdy jest przyjmowany jako suplement. Jest produkowany przemysłowo i sprzedawany w postaci pigułek, pudru, ekstraktu i w postaci do stosowania miejscowego (1).

Podsumowanie

PABA jest organicznym związkiem krystalicznym znanym również jako witamina B10, choć tak naprawdę nie jest witaminą. Znajduje się ona w niektórych produktach spożywczych i jest produkowana chemicznie do produkcji balsamów i suplementów.

Możliwe korzyści

Chociaż istnieje kilka proponowanych korzyści z suplementów do PABA, ograniczone badania potwierdzają te twierdzenia.

Ochrona przeciwsłoneczna

PABA może pochłaniać promienie ultrafioletowe (UV) – zwłaszcza UVB, które są związane z oparzeniami słonecznymi i uszkodzeniem DNA. Był to więc kluczowy składnik filtrów przeciwsłonecznych, począwszy od lat 40. XX wieku, ale później związany z reakcjami alergicznymi skóry u niektórych osób (4, 5).

Od 2019 r. PABA nie jest już powszechnie uznawany przez Food and Drug Administration (FDA) (6) za bezpieczny i skuteczny składnik filtrów przeciwsłonecznych.

Czasami występuje w niektórych balsamach i innych produktach sprzedawanych jako preparaty nawilżające, często w połączeniu z aloesem, i jest rzadko stosowany w szamponach, odżywkach i szminkach (Źródło 7).

Zaburzenia związane ze skórą

Oprócz ochrony przed promieniami UV, PABA ma pomagać w problemach ze skórą związanych z twardnieniem, gromadzeniem się tkanek i przebarwieniami – choć sposób, w jaki związek może poprawić te warunki, pozostaje niejasny (8).

Po pierwsze, PABA był badany pod kątem jego zastosowania w leczeniu choroby Peyronie’ego, która charakteryzuje się gromadzeniem się płytki włóknistej wewnątrz penisa (Źródło 9).

W jednym z badań stwierdzono, że przyjmowanie suplementu potasowego PABA istotnie zmniejszało wielkość płytki nazębnej u osób z chorobą Peyronie’ego w ciągu 12 miesięcy, w porównaniu z placebo (10).

Niemniej jednak, potrzeba więcej badań, a PABA jest obecnie uważany za nieskuteczny w leczeniu tej choroby (11).

PABA został również zidentyfikowany jako możliwe leczenie twardziny, choroby autoimmunologicznej, która powoduje stwardnienie skóry i tworzenie się złogów włóknistych w organach (8).

Jedno z badań retrospektywnych na 467 osobach z twardziną wykazało, że 90% osób, które otrzymywały suplementy potasowe PABA doświadczało łagodnego, umiarkowanego lub wyraźnego zmiękczenia skóry, w porównaniu z 20% grupą kontrolną (12).

Mimo to, jest to jedno z jedynych badań na ten temat, które zostało przeprowadzone ponad 30 lat temu. Inne badania sugerują, że PABA nie ma wpływu na stwardnienie skóry związane z twardziną, dlatego potrzebne są dodatkowe badania (8).

Wreszcie, PABA jest często podawany jako lek na bielactwo, czyli stan, który charakteryzuje się depigmentacją i białymi plamami na skórze. Podczas gdy niektóre osoby z tym zaburzeniem twierdzą, że suplementy PABA pomagają, ograniczone badania naukowe potwierdzają to twierdzenie (13).

Pielęgnacja włosów

Jednym z najwcześniejszych zastosowań suplementów PABA była pomoc w repigmentacji przedwczesnej siwy włosów. Jest on stosowany w tym celu do dziś, a z wielu osobistych zeznań wynika, że mimo braku badań jest skuteczny.

Badania przeprowadzone w latach 40-tych i 50-tych XX wieku wykazały, że przyjmowanie PABA w dziennych dawkach od 200 mg do 24 gramów doprowadziło do przyciemnienia włosów i pomogło siwym włosom powrócić do ich pierwotnego koloru (14, 15, 16).

Należy jednak zauważyć, że niektóre badania wykazały, iż po zaprzestaniu stosowania suplementu, włosy ponownie stały się siwe (14).

Co więcej, nawet jeśli we wczesnych badaniach wykazano, że PABA zaciemniał siwe włosy, efekt ten nie był ostatnio badany. Niektórzy badacze stwierdzili, że PABA nie powinien być przyjmowany wyłącznie w celu przyciemnienia włosów, ze względu na jego nieznane efekty uboczne (14, 17).

Podsumowanie

PABA może pochłaniać promienie UVB i był kiedyś dodawany do filtrów przeciwsłonecznych. Niektóre badania sugerują, że przy podawaniu doustnym PABA może pomóc w problemach ze skórą i przyciemnieniu siwych włosów, ale badania są ograniczone.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności

Niektóre osoby miały reakcje alergiczne na filtry przeciwsłoneczne zawierające PABA, powodujące czerwone, swędzące wysypki (18, 19).

Obecnie PABA nie jest już dodawany do filtrów przeciwsłonecznych w Stanach Zjednoczonych i rzadko występuje w kosmetykach. Niektóre osoby mogą być wrażliwe na wyższe dawki suplementu doustnego PABA, ale potrzebne są badania na ludziach.

Przyjmowanie wysokich dawek suplementów PABA nie jest uważane za bezpieczne dla osób z problemami z wątrobą i nerkami.

Istnieje co najmniej sześć przypadków ostrego uszkodzenia wątroby po zastosowaniu suplementów PABA w chorobie Peyronie’ego. Ten efekt uboczny może jednak nie występować u osób, które nie spełniają podstawowych warunków przyjmowania PABA (Źródło: 20).

Należy również zauważyć, że na podstawie dostępnych badań (11) PABA jest uważany za nieskuteczne leczenie tej choroby.

Ponadto uważa się, że PABA może gromadzić się w nerkach, chociaż nie ma naukowych źródeł, które odnosiłyby się do tego stwierdzenia. Tak więc osoby z problemami z wątrobą lub nerkami nie powinny przyjmować PABA bez nadzoru lekarza (21).

Co więcej, PABA może wchodzić w interakcje z sulfonamidami (lekami sulfa), w tym z niektórymi antybiotykami, i zmniejszać ich skuteczność. Nie powinny być one przyjmowane razem (22).

Wreszcie, bezpieczeństwo stosowania suplementów PABA u dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących piersią jest nieznane. Tym populacjom nie zaleca się przyjmowania PABA doustnie, ale miejscowe stosowanie tego związku jest prawdopodobnie bezpieczne.

Jeśli używasz produktu kosmetycznego zawierającego PABA i zauważysz wysypkę lub podrażnienie skóry, zaprzestań jego stosowania.

Podsumowanie

Niektóre osoby mogą mieć reakcję alergiczną na miejscowe stosowanie PABA. Wysokie dawki suplementów doustnych mogą uszkodzić nerki i wątrobę.

Dozowanie

Minimalne badania wspierają stosowanie lub korzyści płynące z suplementów doustnych PABA. W związku z tym nie ma zalecanego lub znormalizowanego dawkowania.

Większość dostępnych na rynku suplementów diety PABA zaleca dawkę 500 mg dziennie, jednak waha się ona od 100 mg do ponad 1000 mg.

Jednak FDA nie reguluje suplementów tak ściśle jak reguluje leki. Dlatego też dawki i składniki wymienione na liście suplementów PABA mogą nie odpowiadać temu, co znajduje się w butelce.

Przed rozpoczęciem stosowania suplementu PABA należy zawsze skonsultować się z lekarzem, tym bardziej, że długoterminowe efekty działania tego związku nie są dobrze znane.

Podsumowanie

Efekty działania preparatu PABA nie są w pełni poznane, a dla suplementów PABA nie ma znormalizowanego dozowania.

Wynik końcowy

PABA, znana również jako witamina B10, jest związkiem organicznym występującym w niektórych produktach spożywczych i suplementach.

W przeszłości był on powszechnym składnikiem filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ blokował promieniowanie UVB. Ograniczone badania sugerują również, że suplementy PABA mogą pomóc w przyciemnieniu siwych włosów i poprawić problemy skórne, które wiążą się z gromadzeniem się i utwardzaniem tkanek.

Podczas gdy zastosowania miejscowe i większość suplementów uważa się za ogólnie bezpieczne, efekty działania PABA nie są w pełni poznane. Wysokie dawki mogą prowadzić do szkodliwych skutków ubocznych.