Czy dieta Keto może pomóc w menopauzie?

Menopauza to proces biologiczny charakteryzujący się ustaniem miesiączki i naturalnym spadkiem poziomu hormonów reprodukcyjnych u kobiet. Mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak przebłyski gorąca, problemy ze snem i zmiany nastroju (1).

Modyfikacja diety pod okiem pracownika służby zdrowia to prosta strategia, która może pomóc w zrównoważeniu poziomu hormonów i złagodzeniu niektórych objawów menopauzy.

W szczególności, dieta ketogeniczna to dieta o wysokiej zawartości tłuszczu, bardzo niskiej zawartości węglowodanów, która często jest zalecana w celu złagodzenia objawów menopauzy.

Jednakże może ona również wiązać się z kilkoma efektami ubocznymi i nie jest odpowiednia dla wszystkich.

W tym artykule opisano, w jaki sposób dieta ketogeniczna może wpływać na kobiety w okresie menopauzy.

Możliwe korzyści

Dieta ketogeniczna może wiązać się z kilkoma korzyściami, szczególnie w okresie menopauzy.

Zwiększa wrażliwość na insulinę

Menopauza może spowodować kilka zmian w poziomie hormonów.

Oprócz zmiany poziomu hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, menopauza może zmniejszyć wrażliwość na insulinę, co może osłabić zdolność organizmu do efektywnego wykorzystania insuliny (2).

Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za transportowanie cukru z krwi do komórek, gdzie może być używana jako paliwo (3).

Niektóre badania sugerują, że dieta ketogeniczna może poprawić wrażliwość na insulinę w celu promowania lepszej kontroli poziomu cukru we krwi (4).

Jedno z badań wykazało, że stosowanie diety ketogennej przez 12 tygodni poprawiło poziom insuliny i wrażliwość na nią u kobiet z rakiem macicy lub jajnika (5).

Niejasne jest jednak, czy dieta oferowałaby podobne korzyści zdrowotne dla kobiet z menopauzą bez tych rodzajów raka.

W innym przeglądzie stwierdzono, że zmniejszenie spożycia węglowodanów może obniżyć poziom insuliny i poprawić równowagę hormonalną, co może być szczególnie korzystne w okresie menopauzy (6).

Co więcej, badania sugerują, że insulinooporność może być związana z większym ryzykiem wystąpienia przebłysków gorąca, które są częstym efektem ubocznym menopauzy (7, 8).

Może zapobiegać przyrostowi masy ciała

Przyrost masy ciała jest objawem menopauzy, którą często przypisuje się zmianom w poziomie hormonów i wolniejszemu metabolizmowi.

Oprócz spadku zapotrzebowania na kalorie w czasie menopauzy, u niektórych kobiet dochodzi do utraty wzrostu, co może przyczynić się do wzrostu wskaźnika masy ciała (BMI) (Źródło: 9).

Chociaż badania nad dietą ketogeniczną są ograniczone, niektóre badania wykazały, że zmniejszenie spożycia węglowodanów może pomóc zapobiec przyrostowi masy ciała związanemu z menopauzą.

Na przykład jedno z badań na ponad 88 000 kobiet wykazało, że stosowanie diety niskokalorycznej wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem przyrostu masy ciała po menopauzie.

I odwrotnie, stosowanie diety niskotłuszczowej wiązało się ze zwiększonym ryzykiem przybrania na wadze wśród uczestników (10).

Należy jednak zauważyć, że dieta o obniżonej zawartości węglowodanów zawarta w tym badaniu zawierała znacznie więcej węglowodanów niż standardowa dieta ketogeniczna.

Może pomóc w zwalczaniu łaknienia

Wiele kobiet doświadcza zwiększonego głodu i pragnień podczas przechodzenia w menopauzę (11).

Kilka badań wykazało, że dieta ketogeniczna może zmniejszyć głód i apetyt, co może być szczególnie korzystne w okresie menopauzy (12).

Według jednego z 95-osobowych badań, w którym uczestniczyło 55 kobiet, po zastosowaniu diety ketogenicznej przez 9 tygodni zwiększono poziom glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), który jest hormonem regulującym apetyt. Co ciekawe, wzrost ten zaobserwowano u uczestniczek (13).

Podobnie, inne małe badanie wykazało, że niskokaloryczna dieta ketogeniczna zmniejszyła apetyt i poziom ghreliny, hormonu, który stymuluje apetyt (14).

Jednak potrzeba więcej badań, aby ocenić, jak dieta ketogeniczna może wpływać na łaknienie i apetyt zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy.

Niektóre badania sugerują, że dieta ketogeniczna może poprawić wrażliwość na insulinę, zapobiegać przybieraniu na wadze oraz zmniejszać apetyt i pragnienia.

Potencjalne skutki uboczne

Podczas gdy dieta ketogeniczna może oferować kilka korzyści dla kobiet podczas menopauzy, istnieją pewne skutki uboczne, które należy rozważyć.

Menopauza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby serca (15).

Niektóre badania kojarzyli keto dietę ze zwiększonym LDL (złym) cholesterolem i endotelialną dysfunkcją, która wiąże się ze zwężeniem naczyń krwionośnych na powierzchni serca. Oba te czynniki mogą dodatkowo zwiększać ryzyko chorób serca u kobiet w okresie menopauzy.

Ponadto w jednym z niewielkich badań przeprowadzonych u zdrowych kobiet w wieku 20 lat, stosowanie diety ketogennej przez 3 tygodnie wiązało się z 39% wzrostem stężenia cholesterolu LDL (złego) (16).

Chociaż wszystkie uczestniczki na początku badania miały prawidłowy poziom LDL, to po 3 tygodniach stosowania diety ketogennej 59% miało poziom LDL wyższy od docelowego w profilaktyce chorób układu krążenia (16).

Co więcej, badania obejmujące osoby z wysokim poziomem cholesterolu, nadwagą i otyłością wykazały obniżenie stanu zdrowia naczyń krwionośnych po zastosowaniu diety ketogennej (17, 18).

W jednej z metaanaliz badających wpływ diety niskowęglowej na zdrowie naczyń krwionośnych, badacze stwierdzili 1% spadek rozwarcia naczyń krwionośnych po co najmniej 3 tygodniach stosowania diety niskowęglowej (17).

To zmniejszenie rozwarcia spowodowanego przepływem wiąże się z 13% zwiększonym ryzykiem wystąpienia w przyszłości zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu (19).

Jednak niektóre badania wykazały, że dieta niskowęglowa poprawia inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego poprzez zmniejszenie masy ciała, wskaźnika masy ciała (BMI), procentu tkanki tłuszczowej, ciśnienia krwi i poziomu trójglicerydów, szczególnie u osób z nadwagą lub otyłością (20).

Dodatkowo, ograniczenie spożycia węglowodanów do niskiego poziomu wymaganego przez dietę ketogeniczną może utrudnić realizację zalecanego spożycia niektórych składników odżywczych.

W jednym z badań nad jakością odżywczą diety ketogenicznej uczestnicy nie spełnili zalecanych dziennych dawek i odpowiedniego spożycia wapnia, folianu, magnezu, manganu, potasu, tiaminy oraz witamin D i E (21).

Kilka badań wykazało, że osoby stosujące dietę ketogeniczną mają tendencję do spożywania mniejszej ilości błonnika (21, 22, 23).

Błonnik jest korzystny dla zdrowia jelit, kontroli wagi i funkcji immunologicznych, chroni przed chorobami układu krążenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów nowotworów (24).

Badania wykazują również, że dieta ketogenna zawiera zazwyczaj więcej tłuszczów nasyconych, co wiąże się z podwyższonym cholesterolem LDL (złego) (21, 22, 23).

Jednak spożycie niektórych innych mikroskładników odżywczych, takich jak witaminy A, B12, C, D i K, a także cholina i selen, może wzrosnąć na diecie ketogenicznej (21, 22).

Dieta ketogeniczna może również powodować grypę keto, która jest terminem określającym zestaw objawów, które występują w miarę przechodzenia organizmu w ketozę, stan metaboliczny, w którym organizm spala tłuszcz na paliwo zamiast cukru.

Grypa keto może pogorszyć niektóre objawy menopauzy, w tym zmęczenie, wypadanie włosów, problemy ze snem i zmiany nastroju (25, 26).

Nadal, keto objawy grypy zazwyczaj rozwiązać w ciągu kilku dni do kilku tygodni i może być zminimalizowane poprzez pobyt uwodniony i uzyskanie dużej ilości elektrolitów (25).

Należy pamiętać, że obecnie brak jest badań nad potencjalnymi skutkami zdrowotnymi stosowania diety ketogenicznej przez długi okres czasu.

Wreszcie, chociaż dieta może spowodować tymczasowe odchudzanie, wiele osób często odzyskuje część wagi z powrotem po wznowieniu normalnej diety (27).

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, aby zapobiec negatywnym skutkom dla zdrowia i upewnić się, że zaspokajasz swoje potrzeby żywieniowe.

Dieta keto może zwiększać poziom cholesterolu LDL (złego) i dysfunkcje śródbłonka, co może zwiększyć ryzyko choroby serca. Ponadto, stosowanie diety keto może prowadzić do niedoborów mikroelementów, zmniejszenia spożycia błonnika i zwiększenia spożycia tłuszczów nasyconych.

Wynik końcowy

Dieta ketogeniczna może oferować korzyści dla kobiet w okresie menopauzy, w tym zwiększoną wrażliwość na insulinę, zmniejszenie przyrostu masy ciała i zmniejszenie łaknienia.

Może jednak zwiększyć pewne czynniki ryzyka chorób układu krążenia i ograniczyć spożycie kilku ważnych składników odżywczych. Co więcej, grypa keto może tymczasowo nasilić objawy menopauzy podczas przechodzenia organizmu w ketozę.

Chociaż dieta ketogeniczna może działać w przypadku niektórych kobiet w okresie menopauzy, należy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne dla wszystkich.

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, ustalić realne oczekiwania, wysłuchać swojego ciała i poeksperymentować, aby znaleźć to, co sprawdza się u Ciebie.