Kto powinien brać suplementy żelaza?

Żelazo jest składnikiem odżywczym, który odgrywa wiele ważnych ról w organizmie, w tym utrzymanie cię w zdrowiu i pełnym energii.

Niski poziom żelaza jest częsty i może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak zmęczenie, słaba koncentracja i częste ataki choroby. Jednak niedobór żelaza nie zawsze jest łatwy do zauważenia, szczególnie we wczesnym stadium.

Suplementy żelaza są świetnym sposobem na odwrócenie niedoboru, zwłaszcza jeśli same zmiany diety nie przyniosą skutku (1).

W tym artykule omówiono suplementy żelaza, które mogą z nich skorzystać, a także najlepsze sposoby na zbadanie poziomu żelaza.

Objawy niskiego poziomu żelaza

Niski poziom żelaza jest powszechny, zwłaszcza w niektórych podgrupach populacji. Jeśli nie są leczone, mogą rozwinąć się w poważniejszą chorobę znaną jako niedokrwistość z niedoborem żelaza (IDA) (1).

IDA to stan, w którym twoja krew nie zawiera wystarczającej ilości zdrowych, przewodzących tlen czerwonych krwinek. W związku z tym mogą wystąpić następujące objawy (1, 2):

zmęczenie .
brak energii
zwięzłość oddechu
trudności z koncentracją
częstsze walki z chorobami
trudności z regulowaniem temperatury ciała lub często uczucie zimna
blada skóra
palpitacje serca
bóle głowy
słychać dzwonienie, syczenie lub brzęczenie w twojej głowie.
swędzenie
obolały język lub trudności w połykaniu
zmiany w sposobie smakowania żywności
wypadanie włosów
zachcianki na produkty nieżywnościowe, takie jak lód czy brud – znane również jako pika
bolesne otwarte rany w kącikach ust
paznokcie w kształcie łyżki
niekontrolowana chęć do poruszania nogami – znana również jako zespół niespokojnych nóg

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, rozważ omówienie z lekarzem możliwości wykonania badań diagnostycznych, aby zidentyfikować lub wykluczyć niski poziom żelaza lub IDA.

Należy pamiętać, że objawy te są zazwyczaj najbardziej zauważalne, gdy niski poziom żelaza przechodzi do IDA. Tak więc, możesz mieć niski poziom żelaza bez doświadczania któregokolwiek z tych objawów, szczególnie we wczesnych stadiach uszczuplenia żelaza.

Regularne testowanie poziomu żelaza może być świetnym sposobem na zidentyfikowanie i leczenie niskiego poziomu żelaza zanim potencjalnie przekształci się on w IDA.

STRESZCZENIE

Niski poziom żelaza jest powszechny i może, jeśli nie jest leczony, przechodzić w anemię z niedoborem żelaza (IDA). Objawy często pojawiają się dopiero po rozwinięciu IDA. Regularne testowanie poziomu żelaza może pomóc zidentyfikować jego niedobór, zanim przejdzie on do IDA.

Kiedy suplementy żelaza mogą być pomocne?

Suplementy żelaza mogą pomóc w odwróceniu niskiego poziomu żelaza lub leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Mogą one przynieść rezultaty szybciej niż zabiegi dietetyczne i są często uważane za metodę leczenia z wyboru.

Suplementy te mogą być szczególnie pomocne wśród osób, które mają skłonność do niskiego poziomu żelaza, zwłaszcza jeśli nie są w stanie utrzymać dobrego stanu żelaza poprzez samą dietę, w tym (1, 3, 4, 5, 6):

osoby w ciąży
niemowlęta i małe dzieci
osoby doświadczające ciężkich okresów
częstych dawców krwi
ludzie z rakiem
osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna
ci, którzy przeszli operację żołądka
osoby z niewydolnością serca
przyjmujących leki zmniejszające poziom żelaza, takie jak te używane do redukcji kwasu żołądkowego
osoby regularnie biorące udział w ciężkich ćwiczeniach
tych, którzy stosują dietę wegetariańską lub wegańską
osoby z zaburzeniami krwi, takimi jak talasemia lub niedokrwistość sierpowata
ludzie z alkoholizmem

Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów żelaza, gdy są one zbędne, może szkodzić zdrowiu, częściowo dlatego, że zazwyczaj zawierają duże dawki żelaza, co może powodować problemy z trawieniem i zmniejszać wchłanianie innych składników odżywczych w jelitach (1).

Niepotrzebne przyjmowanie tych suplementów może również spowodować uszkodzenie komórek, a w ciężkich przypadkach doprowadzić do niewydolności organizmu, śpiączki lub śmierci. Negatywne skutki uboczne mogą wystąpić u każdego, ale pojawiają się szczególnie śmiertelnie u dzieci (1).

Dlatego przed zastosowaniem suplementów żeliwnych zawsze należy porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia na temat zbadania stanu żelaza u siebie lub dziecka i zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania podanych przez lekarza.

STRESZCZENIE

Suplementy żelaza mogą odwrócić nieoptymalny poziom żelaza. Upewnij się, że wcześniej sprawdziłeś swój poziom żelaza, ponieważ jego niepotrzebne przyjmowanie może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

Testowanie na niską zawartość żelaza

Wykonanie badania krwi jest jednym z najlepszych sposobów na zdiagnozowanie niskiego poziomu żelaza lub IDA, ponieważ warunki mogą być trudne do zdiagnozowania na podstawie samych objawów.

Jednym z komplementarnych podejść jest rozważenie, jak Twoje spożycie żelaza w diecie i suplementach diety porównuje się z zalecanymi dawkami żelaza (1).

Aby zrozumieć, jak ważne jest wymaganie pewnych badań krwi w stosunku do innych, przydatne może być zrozumienie trzech głównych etapów niedoboru żelaza.

Etapy niedoboru żelaza

Niski poziom żelaza zazwyczaj przechodzi do IDA przez te etapy (1):

Łagodny niedobór żelaza. Stan ten składa się z niskiego poziomu zapasów żelaza z ferrytyną pomiędzy 10-30 mcg/L, jak również normalnej liczby krwinek czerwonych (RBC) z hemoglobiną powyżej 12 g/dL i hematokrytem powyżej 36% dla kobiet i 41% dla mężczyzn.
Łagodny funkcjonalny niedobór żelaza. Na ten stan składają się wyczerpane zapasy żelaza o stężeniu ferrytyny niższym niż 10 mcg/L oraz prawidłowa liczba krwinek czerwonych (RBC) z hemoglobiną powyżej 12 g/dL i hematokrytem powyżej 36% dla kobiet i 41% dla mężczyzn.
Anemia z niedoborem żelaza (IDA). Na ten stan składają się wyczerpane zapasy żelaza o stężeniu ferrytyny poniżej 10 mcg/L oraz liczba RBC poniżej normy przy stężeniu hemoglobiny poniżej 12 g/dL i hematokrytu poniżej 36% w przypadku kobiet i 41% w przypadku mężczyzn.

Najlepsze testy do diagnozowania Twojego stanu żelaza

Testy na obecność hemoglobiny i hematokrytu są powszechnie stosowane do wykrywania niedoboru żelaza. Nie są one jednak uważane za wrażliwe ani specyficzne i zwykle identyfikują jedynie IDA, a nie wczesne stadia niedoboru żelaza (1).

Identyfikacja wcześniejszych stadiów zubożenia jest korzystna, ponieważ pozwala na natychmiastowe rozwiązanie problemu – czy to poprzez modyfikacje diety, czy też suplementów – zamiast pozwalać na przejście do IDA przed podjęciem działań.

Ferrytyna w surowicy jest obecnie uważana za najbardziej efektywny kosztowo i skuteczny test do diagnozowania niedoboru żelaza, szczególnie w jego wczesnych stadiach.

Jednak niewielu lekarzy rutynowo wykonuje badania na poziom ferrytyny, więc być może będziesz musiał poprosić o wykonanie tego badania specjalnie, oprócz badań na hemoglobinę i hematokryt, podczas wizyty u lekarza.

Jak często należy się badać?

Osoby, które w przeszłości nie miały niskiego poziomu żelaza, mogą zdecydować się na badanie raz do roku, aby wykryć potencjalny niedobór żelaza we wczesnym stadium.

W przypadku przyjmowania suplementów żelaza, poprawa poziomu hemoglobiny może być zauważalna w ciągu 4 tygodni. Jednak całkowite uzupełnienie poziomu hemoglobiny trwa zazwyczaj co najmniej 3 miesiące, a czasami nawet dłużej (7).

Dlatego osoby przyjmujące obecnie suplementy w leczeniu niedoboru żelaza powinny odczekać co najmniej 3 miesiące po rozpoczęciu leczenia, jeśli nie nieco dłużej, przed ponownym zbadaniem poziomu hemoglobiny i ferrytyny.

Niemniej jednak, niewielka część osób albo nie reaguje na doustne suplementy żelaza lub doświadcza skutków ubocznych. W związku z tym mogą one potrzebować innych metod leczenia.

Dlatego też, jeśli masz IDA i nie zauważysz żadnej poprawy objawów w ciągu pierwszych 4-8 tygodni od przyjęcia suplementu, rozważ przeprowadzenie ponownego badania poziomu hemoglobiny, aby sprawdzić, czy reagujesz na leczenie (7).

STRESZCZENIE

Zbadanie poziomu hemoglobiny, hematokrytu i ferrytyny jest najlepszym sposobem na wykrycie niedoboru żelaza, zanim potencjalnie przekształci się on w IDA. To, jak często powinieneś badać swój poziom żelaza, zależy od Twojego aktualnego stanu żelaza.

Wynik końcowy

Suplementy żelaza mogą pomóc w odwróceniu niedoboru żelaza, gdy same zmiany w diecie nie przyniosą skutku.

Niektóre osoby, w tym kobiety w ciąży, niemowlęta, małe dzieci, osoby wykonujące ciężkie ćwiczenia fizyczne oraz osoby cierpiące na pewne schorzenia są bardziej podatne na niski poziom żelaza i powinny regularnie badać swój poziom żelaza.

Jeśli zastanawiasz się nad zbadaniem poziomu żelaza, upewnij się, że poprosiłeś o badanie poziomu hemoglobiny i hematokrytu wraz z testem na ferrytynę. Ta kombinacja jest najbardziej skuteczna w wykrywaniu niedoborów żelaza, nawet we wczesnej fazie jego powstawania.