Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie nisko jodowej.

Jod jest kluczowym minerałem, który ma wiele ról w twoim organizmie.

Znajduje się on naturalnie w żywności, takiej jak jaja, owoce morza i mięsa, i powszechnie obecny w diecie zachodniej, jak to jest znaleźć w jodowanej soli.

Chociaż jod jest ważny dla twojego zdrowia, może zaistnieć potrzeba ograniczenia jego spożycia w niektórych przypadkach, np. przed rozpoczęciem radioaktywnej terapii jodem dla osób z rakiem tarczycy. To właśnie wtedy można przepisać dietę o niskiej zawartości jodu.

W tym artykule wyjaśniono, czym jest dieta z niskim poziomem jodu, łącznie z jej korzyściami i środkami ostrożności, oraz przedstawiono przegląd żywności do spożycia i przykładowy plan posiłków.

Co to jest dieta nisko jodowa?

Jod jest niezbędnym minerałem, który odgrywa różne role w twoim organizmie.

Twoja tarczyca używa go do produkcji hormonów tarczycy, które wspomagają wiele ważnych procesów. Obejmuje to regulację metabolizmu oraz wspomaganie wzrostu i naprawy tkanek (1).

Jod jest obecny w wielu produktach spożywczych, takich jak produkty mleczne, owoce morza, zboża i jaja.

Chociaż jod jest ważny, w niektórych przypadkach może zaistnieć potrzeba jego ograniczenia.

Dieta z niską zawartością jodu jest krótkotrwałą dietą, która może być przepisana ludziom przed radioaktywną terapią jodową dla stanów takich jak rak brodawkowaty lub pęcherzykowy tarczycy (2).

W ramach tej diety, osoby są zobowiązane do ograniczenia dziennego spożycia jodu do mniej niż 50 mcg jodu dziennie, co stanowi jedną trzecią dziennej dawki 150 mcg (3).

Ta krótkoterminowa dieta trwa około 1-2 tygodni przed otrzymaniem radiojodu i jest kontynuowana przez kolejne 1-2 dni po jej przyjęciu. Zalecenia te mogą się jednak różnić i zależeć od opinii specjalisty (3).

Celem diety niskojodowej jest uszczuplenie zapasów jodu w organizmie, co pomaga poprawić skuteczność skanu radioaktywnego lub leczenia (3).

Podsumowanie

Dieta z niskim poziomem jodu jest krótkotrwałą dietą powszechnie przepisywaną osobom z rakiem tarczycy przed rozpoczęciem radioaktywnej terapii jodowej. Jej celem jest poprawa skuteczności leczenia.

Skutki i środki ostrożności

Głównym celem diety niskojodowej jest poprawa radioaktywnej terapii jodowej.

Jednak dieta ta może przynieść korzyści dla zdrowia na kilka innych sposobów.

Może obniżać ciśnienie krwi

Jako efekt uboczny, dieta o niskiej zawartości jodu może pomóc obniżyć ciśnienie krwi.

Dzieje się tak, ponieważ dieta ogranicza wiele niezdrowych grup żywności, takich jak przetworzone mięso i wysoko przetworzone przekąski. Te szczególne grupy żywności są ograniczone, ponieważ często zawierają dużo jodowanej soli.

Liczne badania wykazały, że spożywanie diety o wysokiej zawartości przetworzonej żywności wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto ograniczenie spożycia żywności przetworzonej na korzyść żywności pełnoporcjowej wiąże się z obniżeniem ciśnienia tętniczego (Źródło 4, Źródło 5, Źródło 6, Źródło 7).

Należy jednak zauważyć, że dieta z niskim poziomem jodu jest tymczasowa. W związku z tym, aby osiągnąć długotrwałe zmiany ciśnienia krwi, należy zminimalizować spożycie przetworzonej żywności w długim okresie czasu.

Może poprawić jakość diety

Dodatkowo, dieta o niskiej zawartości jodu może przyczynić się do poprawy jakości diety.

Wynika to z faktu, że wiele niezdrowych produktów spożywczych zawiera bardzo dużo soli jodowanej.

Dotyczy to głównie fast foodów, posiłków mrożonych oraz produktów w opakowaniach jednostkowych, takich jak chipsy, które są nie tylko zwykle bogate w sól jodowaną, ale także niezdrowe tłuszcze i kalorie.

Ponieważ te produkty są niedostępne w tej diecie, może to poprawić ogólną jakość Twojej diety.

Jakkolwiek, podczas gdy niski jod dieta eliminuje te jedzenie chwilowo, ja jest up to ty kontynuować robić zdrowszym jedzeniu wyborom ruszać się naprzód jako część zdrowego stylu życia.

Środki ostrożności i obawy

Podczas gdy dieta o niskiej zawartości jodu ma swoje potencjalne zalety, nie jest przeznaczona dla wszystkich.

Dieta z niskim poziomem jodu jest krótkotrwałą dietą dla osób, które będą poddane radioaktywnej terapii jodowej. Jako dieta krótkoterminowa, powinna być stosowana tylko przez 1-2 tygodnie przed terapią i kilka dni po niej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ze względu na swój restrykcyjny charakter, dieta z niskim poziomem jodu nie powinna być stosowana dłużej niż przez zalecany okres czasu, ponieważ ogranicza kilka składników odżywczych. Stosowanie jej dłużej niż ten okres może zwiększyć ryzyko niedoboru składników odżywczych.

Jeśli nie wymagasz terapii radioaktywnej jodem i chcesz spróbować diety z niskim poziomem jodu dla innych celów zdrowotnych, istnieje wiele innych zdrowych diet, które możesz spróbować zamiast tego.

Podsumowanie

Dieta o niskiej zawartości jodu może być korzystna dla zdrowia na kilka sposobów, takich jak poprawa ciśnienia krwi i jakości diety. Jest to jednak dieta krótkoterminowa, a aby osiągnąć długotrwałe zmiany, należy zachować zdrowe nawyki żywieniowe po zakończeniu diety.

Żywność do jedzenia

Chociaż dieta o niskiej zawartości jodu jest restrykcyjna, to jednak pozwala na wiele zdrowych sposobów odżywiania się.

Oto lista produktów spożywczych, które można jeść na diecie z niskim poziomem jodu (8):

Owoce: wszystkie, z wyjątkiem rabarbaru i czereśni maraschino
Warzywa: wszystkie, surowe lub mrożone (z wyjątkiem grochu mrożonego) – bez soli
Mięso: wszystkie rodzaje świeżego mięsa, do 6 uncji (170 gramów) dziennie – mięso zawiera trochę naturalnie występującego jodu, więc nadmiar nie jest zalecany.
Jaja: tylko białka jaj
Zboża i ziarna: owies zwyczajny (z wyjątkiem paczkowanych lub instant), ryż, komosa ryżowa, kuskus, mączka kukurydziana, bulgur, gryka, makaron z pszenicy zwyczajnej lub inne makarony bez soli
Krakersy: bezsolne odmiany krakersów matowych, niesolone ciastka ryżowe, niesolone krakersy ryżowe
Orzechy: wszystkie orzechy, tylko niesolone
Pieczywo: chleby bez soli, chleby domowej roboty lub domowe wypieki – wypiekane bez soli jodowanej, jaj i masła (zamiast tego używać oleju)
Produkty do smarowania: niesolone masło orzechowe, dżemy, galaretki, miód
Oleje: wszystkie oleje roślinne, w tym oleje sojowe
Napoje: kawa parzona i herbata, woda, soki owocowe
Zioła i przyprawy: wszystkie świeże lub suszone zioła i przyprawy, sól niezidentyfikowana i niezidentyfikowana sól koszerna

Ponadto dzienne spożycie dozwolonego mięsa powinno być ograniczone do nie więcej niż 6 uncji (170 gramów), ponieważ mięso naturalnie zawiera jod.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dany artykuł spożywczy jest dozwolony w diecie z niską zawartością jodu, możesz sprawdzić jego listę składników, aby sprawdzić, czy zawiera sól. Jod nie znajduje się zwykle na większości etykiet produktów spożywczych, więc jeśli doda się sól, najprawdopodobniej jest to sól jodowana.

Podsumowanie

Dieta o niskiej zawartości jodu pozwala na uzyskanie dużej ilości zdrowych grup żywności, w tym wszystkich świeżych warzyw, świeżego mięsa (z wyjątkiem owoców morza), zbóż i ziaren, domowego pieczywa i wypieków oraz wszystkich świeżych ziół i przypraw.

Żywność, której należy unikać

Wiele osób może uznać restrykcyjny charakter diety o niskiej zawartości jodu za wyzwanie.

Eliminuje wiele grup żywności czasowo, ponieważ wiele żywności albo zawiera jod, albo zwiększa wchłanianie jodu, takich jak żywność na bazie soi.

Oto lista produktów spożywczych, których należy unikać w diecie z niską zawartością jodu (8):

Owoce morza i produkty z owoców morza: wszystkie ryby, skorupiaki, wszystkie ryby w puszkach (łącznie z tuńczykiem w puszkach), wodorosty morskie, wszystkie rodzaje sushi i wszystkie rodzaje żywności wyprodukowane z ryb.
Wszystkie mięsa przetworzone lub peklowane: w tym mięsa obiadowe, bekon, hot dogi, wędzonki, salami, peklowana wołowina, drób w puszkach i inne
Mięsa organowe: wszystkie mięsa organowe, w tym wątroba, serce i inne
Jaja: całe jaja lub żółtka jaj (białka jaj są w porządku)
Niektóre owoce i warzywa: w tym fasola i soczewica w puszkach, świeża lub suszona, mrożony groch, tłuczone ziemniaki w proszku, zupy z fasolą lub soczewicą w puszkach, wodorosty morskie, rabarbarbar, wiśnie maraschino
Żywność sojowa: w tym tofu, fasola edamamska, sos sojowy, mięsa na bazie soi i inne
Przetwory mleczne: wszystkie, w tym przetwory mleczne, takie jak jogurt, ser, mleko (więcej niż 1 uncja lub 30 ml na dzień), masło, śmietana i więcej
Pieczywo: w tym handlowe wyroby piekarskie i domowe wyroby piekarskie zawierające produkty mleczne, takie jak mleko i masło
Desery i słodycze: wszystkie słodycze na bazie mleka, takie jak czekolada, wypieki komercyjne, budyń i melasa z czarnej taśmy
Przyprawy i produkty do smarowania: w tym wszystkie masła orzechowe (z wyjątkiem odmian niesolonych), sosy barbecue lub gorące, sosy pochodzenia azjatyckiego, takie jak ostrygi, ryby i sos sojowy
Przekąski: w tym wszystkie solone orzechy, przetworzona żywność na przekąski, taka jak chipsy i precle
Przyprawy: w tym sól kuchenna jodowana, mieszanki przyprawowe z solą jodowaną, alternatywne sole, takie jak sól cebulowa, sosy zawierające mleko lub masło, kostki bulionu, bulion i inne bazy do zup, i więcej
Niektóre suplementy: w tym witaminy i suplementy mineralne, które zawierają jod, syropy na kaszel z czerwonym barwnikiem nr 3, wszystkie suplementy diety zawierające jod oraz suplementy ziołowe.
Napoje: w tym mleko, mleko sojowe i poncz owocowy lub napoje handlowe zawierające Red Dye No. 3.
Niektóre dodatki: wszystkie środki spożywcze zawierające Czerwony barwnik nr 3, karagen, agar-agar, algin i alginiany.

Warto zauważyć, że żywność zawierająca barwnik Red Dye No. 3, jak np. wiśnie maraschino, powinna być ograniczona, ponieważ dodatek ten zawiera jod.

Najlepiej jest też unikać jedzenia na wynos i kupowania żywności na wynos w czasie diety o niskiej zawartości jodu, ponieważ bardzo trudno jest określić, które restauracje używają składników o wysokiej zawartości jodu.

Podsumowanie

Dieta o niskiej zawartości jodu ogranicza wiele popularnych produktów spożywczych, takich jak owoce morza, przetworzone lub peklowane mięsa, całe jaja i żółtka jaj, produkty mleczne, wypieki komercyjne i wiele przekąsek, między innymi.

Próbka o niskiej zawartości jodu 1-tygodniowe menu

Zaprojektowanie menu przyjaznego dla diody może być trudne ze względu na ograniczoną liczbę opcji.

Aby pomóc Ci zacząć, oto 1-tygodniowe przykładowe menu z niską zawartością jodu.

Poniedziałek

Śniadanie: owsianka z jagodami

płatki owsiane (niepakowane natychmiast lub w opakowaniach jednostkowych)
1/4 filiżanki (31 gramów) świeżych jagód do wyboru
woda, na żądaną konsystencję owsianki

Lunch: kanapka z pieczonym kurczakiem

2 kromki chleba domowej roboty lub niskojodowego
3 uncje (85 gramów) pieczonego kurczaka
świeże warzywa według własnego wyboru, takie jak sałata, pomidory, marchewka

Kolacja: makaron z pieczonego kurczaka

3 uncje (85 gramów) pieczonego kurczaka
4 uncje (115 gramów) makaronu pełnoziarnistego, gotowanego
szpinak i papryka, gotowane
mżawka oliwy z oliwek

Wtorek

Śniadanie: omlet z białek jajka z warzywami

3 białka jaj
świeże lub mrożone warzywa do wyboru z dozwolonej listy
szczypta czarnego pieprzu i niezjodowanej soli koszernej

Lunch: sałatka z pieczonego kurczaka w oliwie z oliwek

3 uncje (85 gramów) pieczonego kurczaka (użyć resztek)
świeża sałatka ze szpinakiem, awokado, pomidorami i czerwoną cebulą.
mżawka oliwy z oliwek

Kolacja: tacos w łupinach miękkich

3 uncje (85 gramów) mielonej wołowiny lub innego mięsa
wybrane przyprawy, takie jak kminek, oregano i czosnek w proszku
domowej roboty tacos w miękkiej skorupce (stosować sól niezjodowaną)

Środa

Śniadanie: tost awokado – ogórki – pomidory

2 kromki chleba domowej roboty lub niskojodowego
awokado, smarowidło i puree
krojone w plasterki ogórki i pomidory na dekorację

Lunch: sałatka quinoa

gotowana komosa ryżowa
warzywa, takie jak szpinak, ogórek, awokado, pomidory i cebula
mżawka oliwy z oliwek i soku cytrynowego

Kolacja: jagnięcina pieczona z pieczonymi warzywami

3 uncje (85 gramów) pieczonej jagnięciny (można upiec więcej na pozostałość)
pieczone warzywa według własnego wyboru, takie jak ziemniaki, marchew i brokuły

Czwartek

Śniadanie: owsianka z jagodami

płatki owsiane (niepakowane natychmiast lub w opakowaniach jednostkowych)
1/4 filiżanki (31 gramów) świeżych jagód do wyboru
woda, na żądaną konsystencję owsianki

Lunch: pieczony okład jagnięcy

3 uncje (85 gramów) pieczonej jagnięciny (resztki z kolacji)
1-2 tortille domowej roboty lub z niskim poziomem jodu
świeże warzywa według własnego wyboru, takie jak sałata, awokado i pomidory

Kolacja: pieczony kurczak z warzywami gotowanymi na parze

3 uncje (85 gramów) pieczonego kurczaka (można upiec więcej na pozostałość)
warzywa gotowane na parze, takie jak ziemniaki, fasola, brokuły i marchewka

Piątek

Śniadanie: omlet z białek jajka z warzywami

3 białka jaj
świeże lub mrożone warzywa do wyboru z dozwolonej listy
szczypta czarnego pieprzu i niezjodowanej soli koszernej

Lunch: resztki z czwartkowej kolacji

3 uncje (85 gramów) pieczonego kurczaka
warzywa gotowane na parze, takie jak ziemniaki, fasola, brokuły i marchewka

Kolacja: opakowania z kurczaka

3 uncje (85 gramów) kurczaka, ugotowanego w dowolny sposób, który preferujesz
1-2 tortille domowej roboty lub z niskim poziomem jodu
świeże warzywa według własnego wyboru, takie jak sałata, awokado i pomidory

Sobota

Śniadanie: jajecznica z tostem

4 białka jaja
2 kromki chleba domowej roboty lub chleba o niskiej zawartości jodu
szczypta czarnego pieprzu i niezjodowanej soli koszernej

Lunch: nadziewane słodkie ziemniaki

1 słodki ziemniak, upieczony
do 3 uncji (85 gramów) pieczonego kurczaka (można użyć resztek)
garść szpinaku
garść świeżych żurawin

Kolacja: pieczona wołowina z pieczonymi warzywami

3 uncje (85 gramów) wołowiny, pieczonej
pieczone warzywa według własnego wyboru, takie jak ziemniaki, marchew i brokuły

Niedziela

Śniadanie: bananowo-jagodowy koktajl

1 filiżanka (240 mL) mleka kokosowego
1/4 filiżanki (31 gramów) jagód
1 banan

Lunch: sałatka z pieczonej wołowiny

3 uncje (85 gramów) pieczeni wołowej (użyć resztek)
świeża sałatka ze szpinakiem, awokado, pomidorami i czerwoną cebulą
mżawka oliwy z oliwek

Kolacja: grillowana polędwica wieprzowa z pieczonymi warzywami

3 uncje (85 gramów) grillowanej polędwicy wieprzowej
pieczone warzywa według własnego wyboru, takie jak ziemniaki, marchew i brokuły

Podsumowanie

Dieta z niską zawartością jodu ma wiele możliwości zapewnienia zdrowego i smacznego menu. Powyższa sekcja zawiera przykładowe menu o niskiej zawartości jodu na 1 tydzień.

Wynik końcowy

Dieta o niskiej zawartości jodu jest często przepisywana osobom z rakiem tarczycy, aby poprawić skuteczność nadchodzącego leczenia radioaktywnym jodem.

Ta krótkoterminowa dieta jest bardzo restrykcyjna i zazwyczaj jest stosowana przez 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem terapii i kontynuowana przez kilka dni po jej zakończeniu. Jednak dokładne wytyczne mogą się różnić w zależności od osoby i zależą od dostawcy usług medycznych.

Chociaż ta dieta jest restrykcyjna, istnieje wiele opcji zdrowej żywności i pomysłów na posiłki do rozważenia, takich jak te, które podano w przykładowym menu powyżej.